D38999/26MD18HC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
20
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Published :
2014
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18HC-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.Devices with 20 pins are available.
D38999/26MD18HC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT