D38999/26MD18HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Published :
2001
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
20
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
15-18
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MD18HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD18HC Overview
You'll get Plug, Male Pins packages.A Free Hanging (In-Line) mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It has 20 pins on the back of the device.A number of aspects of its Coupling Nut, Self Locking feature make it more powerful.By Free Hanging it's mounted.In this case, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26MD18HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER