D38999/26MD18HB-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD18HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
2 Weeks
Housing Color :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Composite
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
15-18
Shielding :
Shielded
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18HB-LC Overview
D38999/26MD18HB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT