D38999/26MD18HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
94
In Stock :
94
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Shell Size, MIL :
D
Published :
2001
Total Number of Contacts :
18
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
18
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
15-18
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD18HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18HA Overview
D38999/26MD18HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER