D38999/26MD18HA
Mfr.Part #
D38999/26MD18HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18HA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
D
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Composite
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
HTS Code :
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
18
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MD18HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18HA Overview
D38999/26MD18HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER