D38999/26MD18HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Number of Positions :
18
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
18
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
D
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MD18HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18HA Overview
D38999/26MD18HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT