D38999/26MD18BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18BC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
18
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MD18BC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18BC Overview
D38999/26MD18BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18BC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT