D38999/26MD18BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-18
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
18
Body Plating :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Composite
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
2 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD18BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18BB Overview
D38999/26MD18BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT