D38999/26MD18BB
Mfr.Part #
D38999/26MD18BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18BB
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Silver
Published :
2006
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
18
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
18
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
2 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
15-18
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MD18BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18BB Overview
D38999/26MD18BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT