D38999/26MD18BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 SKT PLUG
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
FEMALE
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
2 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Published :
2006
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
Contact Size :
20
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/26MD18BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18BB Overview
D38999/26MD18BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT