D38999/26MD18BA
Mfr.Part #
D38999/26MD18BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
No
Gender :
Male
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
15-18
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
18
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2014
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MD18BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18BA Overview
D38999/26MD18BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT