D38999/26MD18AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
15-18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
18
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
18
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Published :
2008
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26MD18AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AN Overview
D38999/26MD18AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT