D38999/26MD18AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Published :
2008
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
15-18
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
18
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/26MD18AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AN Overview
D38999/26MD18AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT