D38999/26MD18AN
Mfr.Part #
D38999/26MD18AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Crimp
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
18
Termination :
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
15-18
Published :
2008
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/26MD18AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AN Overview
D38999/26MD18AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT