D38999/26MD18AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
18
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
18
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
D
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MD18AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AD Overview
D38999/26MD18AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT