D38999/26MD18AD
Mfr.Part #
D38999/26MD18AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
20
DIN Conformance :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
18
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Plug Housing
Body Plating :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
D
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MD18AD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AD Overview
D38999/26MD18AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT