D38999/26MD18AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
18
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2006
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
15-18
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Orientation :
C
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26MD18AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AC Overview
D38999/26MD18AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT