D38999/26MD18AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
18
Shell Material :
Composite
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-18
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2006
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/26MD18AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AC Overview
D38999/26MD18AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT