D38999/26MD18AC
Mfr.Part #
D38999/26MD18AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN PLUG
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Published :
2006
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
Plug Housing
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
15-18
Composite
Body Plating :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/26MD18AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AC Overview
D38999/26MD18AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT