D38999/26MD18AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
20
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
2 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
18
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Published :
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD18AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AB Overview
D38999/26MD18AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT