D38999/26MD18AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18AB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
18
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Published :
Total Number of Contacts :
18
Gender :
Male
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/26MD18AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AB Overview
D38999/26MD18AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT