D38999/26MD18AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Published :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
2 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
No
Gender :
Male
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Shell Material :
Composite
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26MD18AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AB Overview
D38999/26MD18AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT