D38999/26MD18AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
15-18
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2001
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Pbfree Code :
No
Type :
For Male Pins
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/26MD18AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AA Overview
D38999/26MD18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT