D38999/26MD18AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
18
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-18
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
18
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26MD18AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AA Overview
D38999/26MD18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT