D38999/26MD18AA
Mfr.Part #
D38999/26MD18AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Published :
2001
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
18
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Positions :
18
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MD18AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AA Overview
D38999/26MD18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT