D38999/26MD18AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18AA
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
15-18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
18
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2001
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
18
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26MD18AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18AA Overview
D38999/26MD18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT