D38999/26MD15SN-UHST3
Mfr.Part #
D38999/26MD15SN-UHST3
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
48
In Stock :
48
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
15
Contact Plating :
Gold
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Heat Shrink, Self Locking
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
2011
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
15-15
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Metal
Packaging :
Bulk
Color :
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15SN-UHST3 Overview
D38999/26MD15SN-UHST3 Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SN-UHST3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SN-UHST3 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER