D38999/26MD15SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD15SN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
D
Contact Size :
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Mount :
CABLE
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
15-15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Female Sockets
Published :
2006
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15SN-LC Overview
D38999/26MD15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT