D38999/26MD15SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
15
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
D
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plating :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
CABLE
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Shell Size - Insert :
15-15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
Published :
2006
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/26MD15SN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15SN-LC Overview
D38999/26MD15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER