D38999/26MD15SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Published :
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
15
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Shielded
Mount :
CABLE
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD15SN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15SN-LC Overview
D38999/26MD15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER