D38999/26MD15SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
15
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Published :
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Mount :
CABLE
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plating :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MD15SN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15SN-LC Overview
D38999/26MD15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER