D38999/26MD15SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
No
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Contact Style :
Socket
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
15
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Published :
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
D
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD15SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15SC Overview
D38999/26MD15SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER