D38999/26MD15SC
Mfr.Part #
D38999/26MD15SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Contact Style :
Socket
DIN Conformance :
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MD15SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15SC Overview
D38999/26MD15SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER