D38999/26MD15SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Orientation :
C
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Socket
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
15
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Number of Positions :
15
Datasheets
D38999/26MD15SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15SC Overview
D38999/26MD15SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER