D38999/26MD15SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2001
Orientation :
C
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
D
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
15-15
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
15
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD15SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD15SC Overview
D38999/26MD15SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER