D38999/26MD15SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2011
Body Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Contacts :
15
Plating :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
D
Gender :
Receptacle
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MD15SB-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15SB-LC Overview
D38999/26MD15SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT