D38999/26MD15SB-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD15SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
15
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
5 Weeks
Plating :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2011
Housing Color :
Silver
Body Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
15
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15SB-LC Overview
D38999/26MD15SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT