D38999/26MD15SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Shell Material :
Composite
Reach Compliance Code :
not_compliant
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
15
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
15
Datasheets
D38999/26MD15SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded