D38999/26MD15SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26MD15SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD15SB Overview
D38999/26MD15SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER