D38999/26MD15SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
15
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
not_compliant
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MD15SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD15SB Overview
D38999/26MD15SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER