D38999/26MD15SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Nickel
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
15
Datasheets
D38999/26MD15SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD15SB Overview
D38999/26MD15SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER