D38999/26MD15SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD15SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
D
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
15
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Contact Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Published :
2006
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Composite
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Gender :
Male
Plating :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15SA-LC Overview
D38999/26MD15SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT