D38999/26MD15SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Feature :
Coupling Nut
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
15-15
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
D
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26MD15SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15SA Overview
D38999/26MD15SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER