D38999/26MD15SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15SA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Current Rating :
13A
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
D
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
15-15
DIN Conformance :
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD15SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15SA Overview
D38999/26MD15SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER