D38999/26MD15SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
15
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
13A
Number of Positions :
15
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
A
Empty Shell :
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
15-15
Datasheets
D38999/26MD15SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded