D38999/26MD15SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
D
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-15
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Current Rating :
13A
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MD15SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15SA Overview
D38999/26MD15SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER