D38999/26MD15SA
Mfr.Part #
D38999/26MD15SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 15C 14#20 1#16 SKT PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Shell Size - Insert :
15-15
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
D
Datasheets
D38999/26MD15SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD15SA Overview
D38999/26MD15SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER