D38999/26MD15PNL
Mfr.Part #
D38999/26MD15PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD15PNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
15
Mount :
CABLE
15
Contact Type :
Crimp
Plating :
Electroless Nickel
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Length :
31.34mm
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
No
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Type :
For Male Pins
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Published :
Radiation Hardening :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26MD15PNL
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD15PN-LC Overview
D38999/26MD15PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD15PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD15PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT