D38999/26MD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MD15PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15PN Overview
D38999/26MD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER