D38999/26MD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD15PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Current Rating :
13A
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Number of Positions :
15
Total Number of Contacts :
15
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MD15PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD15PN Overview
D38999/26MD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD15PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD15PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER